Bir Kere Daha Ramazanlaşırken

Herkul | . | BAMTELI

İndir:     mp3     mp4     HD

Soru: Bir hadis-i şerifte, anne-babasına karşı sorumluluklarını yerine getirerek mağfirete erme fırsatı yakaladığı halde bunu değerlendiremeyen talihsiz, Rasûl-ü Ekrem Efendimiz’in adı anıldığında salât u selam getirmeyen cimri ve Ramazan-ı Şerif’i idrak etmesine rağmen Cennet’e ehil hale gelemeyen nasipsiz “ragime enfuhû” itabıyla kınanıyor. Aynı çizgide zikredilen bu üç kişi arasında nasıl bir münasebet vardır? Bir kere daha gufran mevsimine kavuşan mü’minler, bu ayı nasıl değerlendirmelidirler ki, ayıplanan kimselerden değil de yarlığanan kullardan olsunlar?

-Hadiste geçen “ragime enfuhû” ifadesinin manası nedir? “Burunları yere sürtülsün, uzak olsunlar, canları çıksın, sürüm sürüm sürünsünler” itabına uğrayan talihsizler kimlerdir? (01.20)

-Ramazan’ı daha derinden duyabilmek ve adeta Ramazanlaşmak için neler yapılmalıdır? (17.33)

-Teravih namazı nasıl kılınır; Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz’in sünnetine uygun teravih namazının hususiyetleri nelerdir? Teravih namazı boyunca hangi dualar, nasıl bir ruh haletiyle yapılmalıdır? (22.00)

-Gelin, en azından şu rahmet ayında kendimiz gibi olalım.. ve bizi özümüzden uzaklaştıran kinlerden, nefretlerden sıyrılarak millî karakterimizin gereklerini dost-düşman herkese bir kere daha duyuralım!.. Gelin, kin ve nefrete karşı bir imsak faslı başlatalım!.. (29.35)